FacebooktwitterredditpinterestmailFacebooktwitterredditpinterestmail

 

Stimati frati in Domnul si Mantuitorul nostru Isus Hristos,

Va doresc mult har si pace. De puțin timp m-am intors din Kazakhstan unde am vizitat Institutul Biblic Baptist din Almaty. Cu aceasta ocazie am avut ocazia sa reprezint familia baptista europeana in calitate de Presedinte al Federatiei Europeane Baptiste participand la o intalnire a liderilor din Uniunile Baptiste din regiunea Asiei Centrale (Kazakhstan, Uzbeikstan, Tadjikistan, Turkmenistan, Kyrghizstan). Am fost impresionat de lucrarea care are loc in aceste tari foste sovietice unde Evanghelia se vesteste adesea platind un pret. In unele dintre aceste tari libertatile religioase sunt mult ingradite mai ales cand este vorba de catre populatia etnica de religie musulmana. Am incercat cu aceasta ocazie sa ii incurajez pe frati din partea familiei mai largi Baptiste si din partea baptistilor din Romania.

In mod deosebit primiti salutul Presedintelui Uniunii Baptiste din Tadjikistan care multumeste bisericilor noastre pentru ca timp de 5 ani au sustinut un misionar indigen in tara lor prin programul Federatiei Europene Baptiste. Asa cum stiti, in prezent Uniunea a preluat un alt misionar pentru a il sustine un nou termen. Misionarul la care ne-am gandit este din Albania si speram ca se va putea finaliza repede legatura necesara.

Va doresc toturor un timp binecuvantat, plin de har si de prezenta lui Dumnezeu in familiile si adunarile noastre. Fie ca sa fim umpluti si intariti prin Cuvantul viu al lui Dumnezeu si prin prezenta Duhului Sfant in tot ceea ce facem pentru Imparatia lui Dumnezeu.

Cu pretuire in Hristos.